انتخاب رشته سال چهارم

3581972322182291941121672242041714124830155 انتخاب رشته یکی از مهمترین انتخابهای هر فرد پس از پایان تحصیلات متوسطه است. همه افرادی که متقاضی ورود به آموزش عالی هستند فرآیند انتخاب رشته را تجربه خواهند کرد (مثل خود شما). این انتخاب به دلیل اهمیتی که در تعیین سرنوشت افراد بازی می‌کند تحت تأثیر عوامل مختلف بیرونی یعنی عوامل ناشی از تأثیرمحیط بر انتخاب رشته داوطلب و عوامل درونی یعنی عواملی که ناشی از تفکرات و ذهنیت خود داوطلب نسبت به مسئله انتخاب رشته است قرار دارد. زمان انتخاب رشته لحظه حساسی است، چرا که داوطلب با تأثیر پذیری از عوامل فوق‌الذکر دست به انتخابی می‌زند که سرنوشت وی را رقم خواهد زد.
از مهمترین عوامل تأثیرگذار بیرونی می‌توان به خانواده و گروه دوستان اشاره کرد. خانواده به دلیل حضور مستمر داوطلب در محیط خانه و گروه دوستان بدلیل ارتباط تنگاتنگ داوطلب با آنها بیشترین و بعضاً عمیق‌ترین تأثیر را در انتخاب رشته خواهند داشت. اگر این تأثیرات در مسیر درست خود قرار نگیرد قطعاً باعث از بین رفتن موقعیت‌ها و عدم موفقیت داوطلب خواهد شد. در مورد تأثیر خانواده بر انتخاب رشته مواردی هست که این نگرانی دلسوزانه والدین را تبدیل به عامل عقب ماندگی و انتخاب نادرست داوطلب می‌گرداند. گاهی اوقات دیده شده خانواده داوطلب را مجبور می‌کند در رشته‌ای تحصیل کند که در خانواده معمول است. یا اینکه پدر، مادر، داوطلب را مجبور می‌کنند تا رشته‌ای را انتخاب کند که خود آنها آرزوی آن را داشته‌اند و به آن نرسیده‌‌اند یا اینکه پدر یا مادر داوطلب برای او هدف‌های خارج از توان و دسترس در نظر می‌گیرند مثلاً با علم به اینکه دانش‌آموز در دروس اختصاصی تجربی ضعیف است از او می‌خواهد که مثلاً در رشته پزشکی یکی از دانشگاه‌های تهران قبول شود.
در مورد گروه دوستان هم وضع به همین منوال است و مشاوره گرفتن از دوستان هم می‌تواند درکنار جنبه مثبت خود تأثیر منفی نیز داشته باشد. به این معنا که دوستان داوطلب عموماً اطلاعاتی بیشتر از خود داوطلب ندارند پس نخواهند توانست داوطلب را از افقی بالاتر راهنمایی کنند. اینجاست که نیاز به وجود مرکزی که بتواند در امر خطیر انتخاب رشته داوطلبان را یاری کند نمایان می‌شود. انتخاب رشته امری پویا و دینامیک است یعنی با یک سری فرمول از پیش تعیین شده نمی‌توان انتخاب رشته کرد و شرایط انتخاب رشته هر سال با توجه به ترکیب جمعیتی داوطلبان، علاقمندی آنها به رشته‌ای خاص، تراز اکتسابی متناسب با درصد برای آن سال و عوامل دیگر تغییر می‌کند.

طبیعی است که خود داوطلب، خانواده و دوستان نمی‌توانند در این موارد اطلاعات کاملی داشته و به روز باشند. اما نیاز به این امر ماهیتاً در مدارس معتبر ازجمله همین دبیرستان هدف خودمان به صورت کامل پاسخ داده می‌شود. انتخاب رشته در  دبیرستان هدف  به دو صورت انجام می‌پذیرد. اولین روش انتخاب رشته نرم‌افزاری است. به این صورت که مدرسه با گردآوری اطلاعات آزمون‌های سال‌های گذشته و درصدها و ترازهای متناسب با آنها، اقدام به تهیه بانک اطلاعاتی منحصر به فرد نموده است و هر ساله با توجه به آنالیز جامعه دانش‌آموزی کشور، قطب‌ها و منطقه‌های آموزشی، اقدام به بازسازی بانک اطلاعاتی منحصر به فرد خود می‌نماید. پس از انتخاب رشته توسط نرم‌افزار، نوبت به انتخاب رشته توسط مشاوران مجموعه می‌رسد که همگی دارای تخصص چندین ساله در امر انتخاب رشته می‌باشند. یعنی مشاور با در نظر گرفتن رشته‌های پیشنهاد شده توسط
بانک اطلاعاتی مدرسه و با در نظر گرفتن علایق، ‌سلیقه و شرایط داوطلب و با هماهنگی کامل با خود داوطلب طوری برای او انتخاب رشته می‌کند که اولاً حتماً داوطلب قبول شود و در ثانیاً در حداکثر جایگاه رشته و دانشگاه قرار بگیرد. این انتخاب رشته صرفاً جهت دانش‌آموزان عضو طراحی گردیده است و به هیچ عنوان به سایر دانش‌آموزان غیر عضو ارائه نمی‌گردد.