دپارتمان پژوهش

با توجه به رویکرد و زمینه های موجود در حوزه ی پژوهش مدارس ، دبیرستان هدف مصمم به داشتن برنامه های آموزشی و پژوهشی جذاب و متناسب با وقت خودشان در هفته می باشند ، برهمین اساس، کارشناسان زنگ پژوهش دبیرستان هدف طرح راه اندازی مدرسه پژوهشی ( با رشته های متعدد ) را طراحی نمودند.
در این طرح همانند مدارس موفق پژوهشی سراسر دنیا ، دانش آموزان پس از شرکت در کارگاه های آشنایی، رشته های مورد علاقه خود را انتخاب می نمایند.
پس از تحلیل فرم های مختلف روانشناسی که در طول کارگاه های آشنایی به دانش آموزان داده می شود ، دانش آموزان در کلاس های ویژه گروه بندی شده و در طول یک دوره کوتاه مدت آموزش های مختلف تئوری و عملی مرتبط با آن رشته را سپری می کنند.
دوره های تعریف شده در مدرسه پژوهشی در قالب رشته های مهارت محور بوده و تعدادجلسات این رشته ها 35 الی 45 جلسه می باشد(تعداد جلسات در رشته های مختلف متفاوت می باشد.) در این دوره ها تمرکز بر فعالیت های عملی و ساخت دست سازه های مختلف جهت شرکت در مسابقات پژوهشی است. دانش آموزان می توانند یک یا چند رشته را انتخاب کنند. و فقط در زمان های تشکیل آن رشته در برنامه های فوق العاده پژوهشی مدرسه شرکت کنند(در این برنامه بازه زمانی تشکیل رشته ها در یک برنامه زمانی با توافق مدرسه طراحی میگردد)
در پایان دانش آموزان قادر خواهند بود در مسابقات پژوهشی معتبر(مسابقات مهارت محور) همانند ،مسابقات پژوهش سراهای دانش آموزی، مسابقات دانشگاه صنعتی شریف و تهران و امیرکبیر و خوارزمی ، تبیان و … شرکت نمایند.

هوا فضا

اهداف موشک آبی:
آشنایی با انواع راکت و موشک
آشنایی با حرکت پرتابی و نحوه پرتاب راکت
آشنایی با نحوه عملکرد راکتها
آشنایی با روند ساخت و مونتاژ راکت آبی
آشنایی با پارامترهای فیزیکی راکت مانند فشار
آشنایی با انواع لانچر و نحوه پرتاب راکت آبی
برگزاری مسابقه مهیج در مدرسه

زیست

آشنایی دانش اموزان با ساختار اندام های بدن به صورت عملی و آزمایشگاهی و آموزش نحوه استفاده از وسایل تشریح و جراحی
1-کلاس تئوری جهت اشنایی دانش اموزان با ساختار و نحوه عملکرد اندام های مختلف
2-اموزش تشریح اندام های مختلف توسط دبیر
3-تشریح توسط خود دانش اموز و برگزاری مسابقات کلاسی

سازه ماکارون

این سازه ها با هدف آموزشی در مقیاس کوچکتر نسبت به سازه‌های واقعی طراحی
و تنها با رشته‌های ماکارونی و چسب ساخته می‌شوند و پس از ساخت مورد بارگذاری قرار می‌گیرند.سازه‌ای که بار بیشتری را تحمل می‌کند، موفق تر خواهد بود. پل ، جرثقیل برجی، انواع قاب‌های ساختمانی و ستون‌های فشاری از جمله رایج‌ترین سازه‌های ماکارونی می‌باشند.

دومینو

اهداف دومینو:
درک مفهوم انتقال نیرو
تقویت قوه تخیل فکری
افزایش هماهنگی بین چشم و دست
طراحی هندسی (تقارن -تجانس)
پژوهش و پرورش خلاقیت