واحد آزمون سال چهارم

امتحان و آزمون ابزارهای مهم یادگیری هستند. اگر بدانید مطلبی را که می خوانید، قرار است امتحان بدهید و نتیجه آن برای شما مهم باشد مطالعه شما برای آمادگی در آن  امتحان، متمرکز تر و دقیق تر می شود. در صورتی که اگر بنای آزمون دادن وجود نداشته باشد نوع مطالعه کاملاً دگرگون خواهد بود. ضمناً شرکت در آزمون های مرحله ای (دوره ای) باعث می شود مطالعه شما مهلت دار شود. یعنی بدانید که تا چه زمانی به چه میزان از هر مطلبی باید بخوانید. در نتیجه این نوع آزمون ها به شما نظم و برنامه می دهد.

بسیار دیده یا شنیده اید که عده زیادی از داوطلبان قوی با وجود آمادگی بالا در کنکور رتبه مناسبی به دست نمی آورند. آنها امتحان دهندگان خوبی نیستند و به فنون امتحان دادن تسلط ندارند. فنونی مانند حفظ تمرکز در جلسه، کنترل اضطراب، تقسیم وقت امتحان بین دروس و تست های آنها، چگونگی برخورد با سؤالات دشوار، افزایش سرعت عمل، روبه رو شدن با شک در گزینه صحیح هر سؤال، کنترل پاسخنامه و اساساً تحمل حضور در آزمون چیزی در حدود ۴ ساعت و … همه آموختنی هستند و تسلط بر آنها با شرکت در کنکورهای آزمایشی به دست می آید. به هر حال هنر امتحان دادن را باید آموخت و در این راه کنکورهای آزمایشی متعدد و متناوب به شما کمک می کنند. سعی کردیم با راه اندازی واحد آزمون، عملکرد واقعی شما را در جلسه کنکورتان بهبود بخشیم. در ادامه انواع آزمون های برقرار در دبیرستان هدف به اطلاعتان می­رسد.

۱ـ  برگزاری آزمون های هفتگی در  دبیرستان هدف

از مهمترین ویژگی های آزمون های هفتگی، هماهنگی کامل مباحث آزمون با مطالب آموزش داده شده در کلاس در هفته های قبل است.

این آزمون های هفتگی با چهار هدف تهیه و تدوین شده اند:

  • تعیین میزان ادراک داوطلب از مطالب آموزش داده شده در کلاس88
  • تعیین نقاط ضعف و قوت دانش آموزان در مطالب آموزشی تدریس شده و پیگیری رفع نقاط ضعف
  • ارزشیابی دبیران در هر کلاس بر اساس میانگین درصد داوطلبان در هر فصل
  • مطالعه اجباری کامل دروس در همان هفته

۲ـ برگزاری آزمون های جامع در  دبیرستان هدف

در دبیرستان هدف علاوه بر آزمون های هفتگی، آزمون های جامع هماهنگ کشوری نیز با اهداف زیر برگزار می گردد:

  • جمع بندی مطالب و دوره کامل مباحث آزمون سراسری
  •  کاهش اضطراب و استرس آزمون کنکور
  •  افزایش آمادگی داوطلبان برای مدیریت زمان و سنجش آموخته ها
  •  ایجاد اعتماد به نفس با شرکت در آزمون هایی با جامعه آماری بالا به صورت کشوری

برای اینکه داوطلب و مدرسه هر دو از روال آموزشی و توان علمی خود مطلع شوند، مدرسه آزمون های خارج از مدرسه را نیز برگزار خواهد کرد. ما آزمون های تعاونی سازمان سنجش آموزش کشور و کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) را انتخاب کرده ایم. هردوی این آزمون ها دارای جامعه آماری بالا می باشند. این تعداد بالای دانش آموزی باعث می شود تا دانش آموزان عضو با مشاهده بهتر بودن نمرات خود نسبت به سایر داوطلبان، اولاً از عملکرد خود رضایت پیدا کنند که این مسئله با ایجاد انگیزه در امر مطالعه بهبود چشمگیری ایجاد خواهد کرد و ثانیاً باعث می شود آنها سعی کنند جایگاه خود را بهتر و بهتر کنند.

با قدرت می گوییم با مشاهده نتایج به دست آمده، داوطلب هم نسبت به استاندارد بودن سیستم آموزشی اطمینان پیدا می کند و هم با مشاهده خوب بودن نتیجه آزمون اعتماد به نفسی غیر کاذب وجود داوطلب را فراخواهد گرفت.

IMAG0595