واحد آزمون پایه

IMG_48515-1  IMG_4848

بالاخره هرچه باشد روزهای آزمون حال و هوای خاص خود را دارد و برای آن باید برنامه ای داشته باشید. برنامه داشتن و منظم عمل کردن هم چیزی نیست که ناگهانی و در یکی دو هفته به دست آید. نظم در زندگی ، موضوعی است که با شخصیت هر کس ارتباط دارد. اگر حداقل نظمی که در زندگیتان داشته باشید از روزهای آزمون نیز  بهتر استفاده خواهید کرد.

اصرار نداریم که در روزهای آزمون همه کارها و تفریحات را به حالت تعطیل در بیاورید، اما شلوغ بازی هم در نیاورید برای کل روزهای امتحانات یک بودجه بندی داشته باشید. مقدار زمان لازم برای مطالعه ی مطالب مربوط به هر درس را تخمین بزنید. گاهی این امکان وجود دارد که از زمان اضافی یک درس برای درس های دیگر استفاده کنید بودجه بندی زمانی مؤثر خواهد بود، که از چند روز قبل از شروع امتحانات این کار را انجام داده و در زمان امتحانات هم به اجرای آن پایبند باشید. در روزها و به خصوص در شب های قبل از امتحان به خودتان زیاد فشار وارد نکنید.

اگر بودجه بندی شما درست و منطقی باشد نباید زیاد دچار مشکل شوید اگر هم در درس یا درس هایی نیاز به دقت بیشتری دارید برای تامین زمان مورد نیاز، از قبل پیش بینی هایتان را انجام دهید. اگر در ایام امتحانات نتوانید به خودتان مسلط باشید و دچار عجله شوید اضطراب تان افزایش می یابد. عده ای در امتحانات آن قدر آشفته و سر در گم عمل می کنند که همه چیز به هم می ریزد و این روزها را با عذاب و سختی پشت سر می گذرانند.

به دانش آموزان پیشنهاد می کنیم زحمتی که برای امتحانات می کشید، در جلسه ی امتحان نتیجه می دهد. بنابراین یکی از فوت و فن ها ی اساسی موفقیت در امتحانات ، استفاده درست از جلسه ی هر امتحان است. در جلسه ی امتحان، باید ذهنتان را برای مواجهه با شرایطی آماده کنید. ممکن است مکان یا صندلی شما چندان مناسب نباشد، احتمال دارد امتحان با سؤال های سختی شروع شود شاید مراقب یا مراقبان جلسه رفتار درستی نداشته باشند و … ، در هر صورت نباید یک موضوع کوچک یا بزرگ باعث شود که اعصاب شما را به هم بریزد.

در جلسه امتحان به زمان اختصاص داده شده برای امتحان توجه کنید، بعد از توزیع ورقه ها، تعداد سؤال ها و کیفیت چاپ آن ها را کنترل کنید. ابتدا پاسخ سؤال هایی که می دانید را بنویسید و نیز در امتحانات تشریحی، پاسخ ها را به ترتیب شماره بنویسید.

بعد از هر آزمون به دانش آموزان عزیز پیشنهاد می کنیم که نتایج آزمون را تحلیل کنید. هر آزمون ، صرف نظر از نمره ای که به دست می آورید، فرصت بسیار خوبی است تا بتوانید ضعف هایتان را تشخیص دهید. این همان غول چراغ جادو است که می تواند به شما در موفقیت های بعدی کمک کند. بعد از اعلام نتایج یا تحویل ورقه ها، با حوصله به تحلیل و ارزیابی پاسخ های نادرست خود بپردازید، این کار به شما امکان می دهد تا با وضعیت یادگیری تان بیشتر آشنا شوید و بدانید در چه مبحث هایی ضعف دارید. به جای توجه به رتبه و نمره، بروضعیت درسی خودتان تمرکز کنید. نتایج امتحانات می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد تا تصمیم بگیرید کدام درس ها را بهتر بخوانید و یا کدام درس ها را باید بیشتر کار کنید و …

در دبیرستان هدف آزمون های متعددی گرفته می شود و نتایج آزمون‌ها به طور مرتب در تابلو اعلانات مدرسه نصب می‌شود. ضمن آن‌که ما به این قضیه بسنده نکرده و نتایج امتحانات را به صورت کارنامه هفتگی به اطلاع اولیاء گرامی خواهد رسید.آزمون‌های مدرسه در چندین سطح برگزار می‌شود.
۱- آزمون‌های کلاسی: برای سنجش میزان یادگیری خرده‌مطالب فراگیری شده
۲- آزمون‌های هفتگی: برای سنجش مجموع مطالب فراگیری شده در طول یک هفته و میزان به خاطرسپاری مطالب
۳- آزمون‌های ماهانه: انتهای هر ماه اختصاص دارد به یک آزمون جامع که کلیه مباحث فراگیری شده در طول آن ماه را در بر می‌گیرد. نمرات کسب شده در این آزمون بخش مهمی از نمره مستمر کارنامه خواهد بود.
۴- آزمون‌های سراسری مرحله‌ای: برای سنجش عملکرد دانش‌آموزان مدرسه میان سایر دانش‌آموزان جامعه آماری کشور همه ساله یکی از آزمون‌های معتبر مانند قلم‌چی، مرآت و یا سنجش با فاصله‌های زمانی مناسب برگزار می‌شود. در چند سال گذشته رتبه‌های دانش‌آموزان مدرسه در این آزمون‌های جامع بسیار عالی بوده و خود یکی از منابع تزریق روحیه و اعتمادبه‌نفس به دانش‌آموزان محسوب می‌شود.